- Rok realizacji: 2023
- Lokalizacja: Włocławek
- Prefabrykaty: stropy sprężone, ściany trójwarstwowe, słupy, ściany jednowarstwowe, biegi schodowe i spoczniki
- Liczba prefabrykatów: 1535
Wzrok bywa omylny
Nawet na etapie budowy, której moment zachowany jest na Street View Google Maps, biurowiec Tertio Ponte nie sprawiał wrażenia prefabrykowanego. Tymczasem jest to prefabrykacja kompleksowa, obejmująca ściany trójwarstwowe. Odpowiednio zaprojektowane, precyzyjnie wykonane i dokładnie zmontowane ściany tworzące elewację budynku sprawiają wrażenie konstrukcji monolitycznej.
Ponadto, w procesie optymalizacji konstrukcji inżynierom Budizolu udało się zmniejszyć liczbę prefabrykatów o ponad połowę (!) względem oryginalngo projektu, co znacząco uprościło proces produkcji i montażu.

Wrażenie to nie ustaje we wnętrzach. Osoby nie wiedzące, gdzie szukać, mogą mieć problem ze wskazaniem, że mamy do czynienia ze ścianami łączonymi z gotowych elementów. Ściany te nie wymagają zresztą wykończenia innego niż fabryczne, a duże rozpiętości stropów oferują przestronne i ustawne wnętrza. Wnętrza, jak przystało na prefabrykację, błyszczące od czystości bezpośrednio po zakończeniu montażu.

Dodatkowym elementem Tertio Ponte, który może zmylić obserwatora, są ściany kryjące instalacje znajdujące się na dachu budynku. Tak, ta niższa część budynku ma tylko jedno piętro, a dwie wyższe – po równe cztery. Za iluzję dodatkowej wysokości odpowiadają ściany wykończone po zewnętrznej stronie identycznie jak cała elewacja. Tak potężne „żagle‟ wymagają oczywiście odpowiedniego zabezpieczenia konstrukcji przed wiatrem – również to nie okazało się dla prefabrykacji większym wyzwaniem.

Kto widział Tertio Ponte, tego nie trzeba przekonywać do możliwości prefabrykacji w zakresie estetyki. Podobnie sprawa ma się zresztą z innymi realizacjami Budizolu jak np. Sprzeczna 4 czy Towarowa 22.