Z zewnątrz niepozorne, serwerownie kryją wiele sekretów i nie chodzi tylko o przetwarzane w nich dane. Warunki umów na wykonanie tego typu budynków nie pozwalają nam dzielić się publicznie wieloma szczegółami konstrukcyjnymi. Możemy jednak podzielić się pewnymi ogólnymi informacjami na temat tego typu realizacji.
Obciążenia użytkowe nawet PIĘĆ razy większe od typowych!
Jakieś sześć osób na metr kwadratowy, czyli już spory ścisk. Tak można przybliżyć wartość obciążeń użytkowych stosowanych w większości budynków i zastosowań – nie przekraczają one bowiem 5 kN/m2. A gdyby tych osób na metr kwadratowy było… 30? Musieliby stać na sobie. I takie obciążenia użytkowe zakłada się projektując konstrukcje serwerowni: do 25 kN/m2. Świetnie sprawdzają się tu elementy sprężone, w szczególności prefabrykowane stropy i belki.

Sala kinowa pod sufitem
Wysokie obciążenia nie kończą się na tym, co stoi na podłodze. Pod sufitami ciągną się kilometry przewodów elektrycznych. Ich grubość i liczba jest w serwerowniach tak duża, że tylko one generują obciążenia rzędu 4 kN/m2 – porównywalne z obciążeniami użytkowymi dla sal kinowych. Przenoszenie ich na stropy wymaga zastosowania specjalistycznych szyn montażowych i mocowań.
Zimno, zimniej, serwerownia
Wyzwania nie kończą się na wadze. Potężne ilości ciepła generowanego przez serwery wymagają złożonych i bardzo wydajnych systemów chłodzących. Obecnie umieszcza się je na oddzielnym układzie konstrukcyjnym. Przeważnie jest to ruszt stalowy oparty na dachu na słupach – z reguły prefabrykowanych. Wyjeżdżając trasą S8 z Warszawy można podziwiać właśnie takie rozwiązanie na serwerowni w Jawczycach przy ulicy Sadowej 5.

Montaż wyliczany oddzielnie
Precyzyjne określenie kosztów to jedno. W wypadku serwerowni policzyć należy też inną kwestię: wytrzymałość konstrukcji na etapie montażu. Elementy konstrukcyjne same w sobie generują wyższe od standardowych obciążenia, przez co niezbędne jest szczegółowe zaplanowanie montażu, by na jego etapie zapewnić stabilność konstrukcji i bezpieczeństwo dla pracowników. Analizie podlegają m.in. systemy usztywnień i połączenia elementów prefabrykowanych.
Standardy? Tylko najwyższe
Tak wysoki poziom skomplikowania samej konstrukcji oraz instalacji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania serwerowni wymusza niezwykłą dokładność na etapie projektowania – błędy w dokumentacji mogą się okazać niezwykle kosztowne. Dlatego też projekty wykonuje się w technologii BIM w najwyższym obecnie standardzie, czyli LOD 500. Jego wdrożenie pozwala uniknąć kolizji i sprawnie przeprowadzić montaż.
* * *
Niezwykle wysokie wymogi dotyczące wytrzymałości i stopnia skomplikowania konstrukcji skłaniają do korzystania z prefabrykatów. Dzięki kontrolowanym i powtarzalnym warunkom pracy, fabryki są w stanie zapewnić spełnienie wyśrubowanych wymogów, a przeanalizowany w szczegółach i bezbłędnie zrealizowany projekt – możliwie bezproblemowy montaż.
Do kwietnia 2025 Budizol dostarczył swoje produkty dla dwóch serwerowni w Warszawie i jednej pod Berlinem. Były to m.in. stropy sprężone (masywne i kanałowe), belki (sprężone i niesprężone), słupy i ściany.