- Rok realizacji: 2017
- Lokalizacja: Warszawa
- Prefabrykaty: stropy sprężone, ściany trójwarstwowe, słupy, belki, stropy niesprężone, biegi schodowe i spoczniki, szachty windowe i instalacyjne, ściany wewnętrzne, balkony
- Liczba prefabrykatów: 1142
Prefabrykacja tak, mieszkaniówka jeszcze niekoniecznie
Kiedy przed kilkoma laty Budizol oddawał do użytku apartamentowiec przy Sprzecznej 4 w Warszawie, niektórzy liczyli na prawdziwy renesans kompleksowej prefabrykacji w polskim budownictwie mieszkaniowym.
Dzisiaj wiemy, że o ile od tamtego czasu zrealizowanych zostało kilka zbliżonych technologicznie projektów, to prefabrykacja jest w Polsce popularna przede wszystkim w zakresie powtarzalnego budownictwa przemysłowego i magazynowego oraz wybranych elementów konstrukcyjnych nieruchomości mieszkaniowych i biurowych.
W niektórych kręgach Sprzeczna nadal jest nieopowiedzianą historią i być może z tego wynika niższa od niektórych oczekiwań liczba tego typu realizacji. Tym wpisem przybliżymy trzy warte uwagi aspekty związane z warszawsko-praską inwestycją, o których warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o technologii budowy.
Nietypowa działka? Żaden problem
Prefabrykaty, szczególnie w Polsce, kojarzą się z rozwiązaniem sztywnym, raz zaprojektowanym i potem latami powtarzanym. Nic dziwnego – punktem odniesienia dla wielu z nas wciąż są systemy znane zbiorczo jako „wielka płyta‟, tak popularne w nadwiślańskich miastach.
Tymczasem nowoczesna prefabrykacja jest rozwiązaniem nie tylko znacznie wyższej jakości, ale i bez porównania bardziej elastycznym. Działka ustawiona pod kątem ostrym do drogi? Świetnie się składa, możemy zaprojektować i wykonać praktycznie dowolne kształty kluczowych elementów.
I właśnie tak powstał fragment pierzei mieszczącej trójkątne balkony przy Sprzecznej 4. Sam budynek jest ustawiony równolegle do długich boków działki. Całość harmonijnie wpisuje się w lokalną zabudowę.

Najpierw masa, potem… nic?
Koszty ogrzewania – i w coraz większym stopniu chłodzenia – zaczynają zwracać na siebie coraz większą uwagę w dobie rosnących cen energii. Jednym ze sposobów na obniżenie tych kosztów jest zadbanie o masę. Masę termiczną, oczywiście.
Sprzeczna 4 jest zbudowana z prefabrykatów żelbetowych o wysokiej masie termicznej. W praktyce oznacza to, że budynek wolno się nagrzewa i wychładza. Efekt ten jest wzmocniony poprzez zatopione w wybranych elementach materiały fazowo zmienne. Zmiana fazy, czyli stanu skupienia, wymaga znacznie więcej energii niż zmiana temperatury tego samego materiału o jeden stopień.
W powiązaniu z dobrą izolacją termiczną i wysoką szczelnością budynku skutkuje to rzadko spotykanym rozwiązaniem, z którego odwiedzający Sprzeczną zdają sobie sprawę dopiero po chwili zastanowienia lub po zwróceniu im na ten fakt uwagi: w przestrzeniach wspólnych nie ma tam grzejników. Po prostu nie są potrzebne.

Jakość? Prosto z fabryki
Wykończenie to proces żmudny, często brudzący i bardzo kosztowny. A gdyby tak można go było uniknąć? Na Sprzecznej się udało. Przynajmniej w pewnym zakresie. Na przykład ściany w częściach wspólnych można dzisiaj oglądać w takim wykończeniu, w jakim wyjechały z fabryki.
Błyszczą. Tak, ściany te są tak gładkie, że błyszczą w świetle. Niektórzy mieszkańcy postanowili również w swoich lokalach pozostawić powierzchnię ścian bez tynkowania i malowania. Bez wątpienia dodaje to wnętrzom autentyczności. A opcji wykończenia ścian, o fasadach nie wspominając, jest oczywiście znacznie więcej.

„Bo z Waszymi szachtami to nie ma problemów‟ – rzucił kiedyś monter wind. I faktycznie, wysoka precyzja wykonania możliwa do osiągnięcia w fabryce jest pod tym względem niedościgniona. Komu zależy na trzymaniu się harmonogramu, wybiera prefabrykację.
P.S. Poza masą na Sprzecznej 4 jest też oczywiście rzeźba. Wytłoczona w ścianie obok wejścia syrenka przypomina o walce (o lepszą przyszłość) za pomocą ołówka do projektowania.
